VİOP Nedir Ne İşe Yarar?

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın (VİOP) kısaltmasıdır. VİOP piyasası, sermaye piyasası araçları ile ihraç edilen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören diğer türevlerin elektronik ortamda işlem gördüğü piyasanın kısaltması olarak tanımlanmaktadır. VİOP piyasasının sunduğu yatırım çözümleri küçük ölçeklidir, günümüz sermaye piyasası ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır ve yatırımcı tabanı son yıllarda önemli bir genişlemeye girmiştir.

VİOP Piyasasında İşlemler

VİOP pazarı, yeni başlayanların bu ilgisi için önemli bir referans noktasıdır. VİOP' un yarattığı potansiyel getiri fırsatlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar, türev piyasasını, VİOP nedir ve özelliklerini ve işlem gören türevleri anlamalı ve VİOP piyasasının alım satım esaslarını kısaca anlamalıdır çünkü türev piyasası spot piyasadan önemli ölçüde farklıdır. Market. VİOP piyasası ve bu piyasada işlem gören türev ürünler, Sermaye Piyasası Kanunu ile tanımlanmıştır ve küresel standartlarla uyumludur.

Yeni başlayanlara VİOP nedir sorusuna karşılık işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin en basit tanımını sunalım. Vadeli işlem sözleşmeleri, ekonomik veya finansal ürünler, para birimleri veya sermaye piyasasında işlem gören kıymetli madenler, sermaye piyasası araçlarını önceden belirlenen bir süre içinde belirli bir fiyat ve belirli bir tutarda almak ve satmakla yükümlüdür. Vadeli işlem sözleşmesi tanımından, miktar, kalite ve fiyat unsurlarının standart olduğu anlaşılabilir. Vadeli işlem sözleşmesindeki dayanak varlık grubuna bakılmaksızın, bu unsurlar standarttır.

VİOP’ ta Hangi Ürünler İşlem Görür?

VİOP' ta işlem gören ürünler, Borsa İstanbul piyasasında işlem gören finansal araçlar ve diğer türev ürünlerdir. Bu ürün grupları arasında BIST 30 endeksi, BIST 30 endeksi hisse senetleri, para birimleri, değerli metaller, faiz ve enerji gibi geniş bir varlık yelpazesi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, spekülatif getiri, portföy yönetimi ve risk yönetimi açısından spot piyasada popüler olan temel varlıkların alım satımına izin verir.

VİOP şu anda yaklaşık 50 varlıkta işlem yapmaktadır. En çok işlem gören enstrümanlar arasında BIST vadeli hisse senetleri, BIST 30, USD / Türk lirası, EUR / Türk lirası, EUR / USD, altın (TL / GR) ve altın (USD / ONS) varlıklar bulunmaktadır. VİOP nedir için güvenilir ve detaylı bilgi için sitemizden https://www.forexegiris.com/viop-nedir-nasil-oynanir-avantajlari-neler/ hizmet alabilirsiniz.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments

No Comments

Add a New Comment:

You must be logged in to make comments on this page.